Informacje

Witam serdecznie wszystkie osoby, które zdecydowały się na odwiedzenie tego kompendium. Informacje zaczerpnięte z "Konie i Kuce. Kompendium" autorstwa Tamsin Pickeral.

Blog powstał 4 lipca, 2011 roku.

Wszystkie działy


Świat Koni
Konie bez wątpienia są najwszechstronniejszymi zwierzętami we współczesnym świecie. Żyją na ziemi od milionów lat, a od stuleci są wykorzystywane przez człowieka. Nadal są używane do pracy w rolnictwie, przemyśle, wojsku, transporcie, sporcie i rekreacji, a także jako źródło mięsa i skór. Posiadają wielką zdolność adaptacji, dlatego mogą żyć i pracować w różnych, często ekstremalnych warunkach klimatycznych oraz terenowych.
{Ukończone}


Anatomia konia

Szkielet jest tak zbudowany, by zapewnić temu wielkiemu zwierzęciu odpowiednią wydolność, zdrowie i piękny wygląd. Podtrzymuje masywne ciało, umożliwia lekkie poruszanie się, zapewnia mocne przyczepy dla mięśni i ścięgien. Można go porównać do rusztowania, na którym jest osadzone całe ciało konia. Poszczególne części szkieletu ochraniają ważne dla życia organy i tak np. czaszka chroni mózg, a klatka piersiowa serce oraz płuca.
{Ukończone}


Utrzymanie i opieka
Zanim zdecydujecie się na kupno konia czy kuca, powinniście zdać sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z koniecznością poświęcenia mu czasu oraz pieniędzy. Koszty związane z nabyciem tego zwierzęcia są niczym w porównaniu z nakładami na jego utrzymanie. Jeśli zamierzacie trzymać konia, musicie być pewni, że posiadacie odpowiednie warunki. Można również trzymać go w pensjonacie, co jest bardziej kosztowne, ale dla niektórych po prostu wygodniejsze.
{W trakcie}

Zdrowie i hodowla
Średnia długość ciąży u konia wynosi 340 dni. Najczęściej klacze zaczynają okres wyźrebień w marcu. W tym czasie pogoda ulega poprawie, rośnie świeża trawa, a to są czynniki decydujące o dobrostanie zarówno matki, jak i dziecka. Są jednak wyjątki – źrebięta pełnej krwi angielskiej których przeznaczeniem jest ściganie się, często rodzą się na samym początku roku. Klacze te specjalnie kryte są wcześniej, aby ich dzieci zdążyły dorosnąć, gdy zacznie się sezon wyścigowy.
{Niedługo}

Podstawowy ekwipunek
Pewne elementy wyposażenia jeździeckiego są nie tylko istotne, ale wręcz niezbędne dla wygody i bezpieczeństwa zarówno konia, jak i jeźdźca. Skórzane siodła i uzdy zostały stworzone do ułatwienia jazdy wierzchem i kontrolowania zwierzęcia, natomiast toczki i kaski dla zapewnienia bezpieczeństwa. Inne składniki wyposażenia są dobierane zgodnie z wolą jeźdźca, a ich rodzaj jest uzależniony od natury konia, którego się dosiada, jak również od indywidualnych potrzeb wierzchowca.
{Jakiś czas}

Jazda wierzchem i trening
Umiejętność jazdy na koniu wymaga lat praktyki i poświęcenia. Ta część jest przeznaczona dla absolutnego nowicjusza i ma na celu przedstawienie samych podstawowych zasad bezpiecznej, efektywnej oraz dającej wiele przyjemności jazdy wierzchem.
{Jakiś czas}

Zawody
Ta część ma za zadanie jedynie przedstawić główne rodzaje zawodów. W żadnym wypadku nie odbierajcie jej więc jako pełnego przewodnika. Oprócz typowo jeździeckich dyscyplin, istnieje szeroka gama konkurencji w powożeniu. Każde zawody, począwszy do wyścigów wszelkiego rodzaju powozów, poprzez rajdy terenowe, aż po dyscypliny ujeżdżaniowe, posiadają własne precyzyjne zasady i przepisy, którymi się kierują.  Dlatego, jeśli macie zamiar brać aktywny udział w którejś konkurencji, warto najpierw dokładnie zapoznać się z jej regułami. Zawody jeździeckie nie są organizowane wyłącznie na poziomie mistrzowskim dla wąskiego grona profesjonalistów. Jest też wiele przeznaczonych dla jeźdźców reprezentujących różny poziom wyszkolenia. Dlatego niemal każdy ma szansę zaznania przyjemności prawdziwej rywalizacji.
{Jakiś czas}

Konie w świecie człowieka
Koń używany jest przez człowieka do pracy i spędzania wolnego czasu od samego początku kontaktów gatunku ludzkiego ze zwierzętami. Związek koni i ludzi trwa nieprzerwanie, a dzisiaj zdaje się być wyjątkowo intensywny.
{Jakiś czas}

Klasyfikacja koni
Przez wiele lat uważano, że ewolucja konia przebiegła w sposób niezwykle prosty od najwcześniej znalezionej skamieliny koniowatego do współczesnego osobnika rodzaju Equus. Jednak dzięki odnajdywaniu kolejnych skamielin stało się jasne, że proces ewolucyjny nie przebiegał w tak prosty sposób, jak uprzednio sądzono. Różne gatunki koniowatych, choć żyły równolegle w tym samym czasie, przekształcały się w zróżnicowanym tempie. Niekiedy zachodziły dramatyczne zmiany, podczas gdy na innym etapie postęp następował drobnymi kroczkami.
{Jakiś czas – około 9 rozdziałów}

Rasy koni – kuce
Definiuje się kuca na dwa sposoby: albo wyłącznie na podstawie wzrostu, albo wzrostu połączonego z oceną pokroju oraz innych cech charakterystycznych. W Wielkiej Brytanii wzrost koni i kuców jest mierzony w dłoniach (hands – hh), które są równoważne 10cm. I tak za kuca uważa się każdego przedstawiciela rodziny koniowatych, który mierzy mniej niż 14,2hh, co oznacza 145cm. Oczywiście wzrost wyższy wskazuje na konia. Przy czym zawsze należy zwracać uwagę na pokrój i inne charakterystyczne cechy, albowiem zdarzają się konie mierzące poniżej 145cm, które z całą pewnością nie są kucami. Przykładem mogą być araby. Dość często zdarza się, że są one małe, a mimo to, z racji pokroju i temperamentu, uznaje się je za konie.
{Jakiś czas}

Rasy koni - konie ciężkie
Pociągowe lub ciężkie to określenie odnoszące się do ras, które są predestynowane do pracy na roli wymagającej wielkiego wysiłku lub do ciągnięcia ciężkich powozów.  Różnią się od ras lekkich zarówno pokrojem, jak i temperamentem. Przez stulecia konie pociągowe były niezastąpione w przemyśle oraz rolnictwie. Niestety wraz z postępem, od momentu rozwoju mechanizacji, wielu grozi wyginięcie.
{Jakiś czas}

Rasy koni - konie lekkie
Termin konie lekkie jest ogólnym i określeniem ras, które są odpowiednie do jazdy wierzchem. W obrębie tej grupy znajdują się konie bardziej szlachetne, o delikatniejszej kości, jak również te, które z racji swej budowy nadają się zarówno pod siodło, jak i do pracy w zaprzęgu. Istnieje coś w rodzaju grupy pośredniej - przejściowej pomiędzy rasami lekkimi a pociągowymi. Przykładem jest irish draught zaliczony do koni ciężkich, który jednak bywa wykorzystywany jako doskonały wierzchowiec wagi średniej bądź ciężkiej.
{Jakiś czas}

Użyteczne adresy
{Jakiś czas}

Słownik
{Jakiś czas}