Informacje

Witam serdecznie wszystkie osoby, które zdecydowały się na odwiedzenie tego kompendium. Informacje zaczerpnięte z "Konie i Kuce. Kompendium" autorstwa Tamsin Pickeral.

Blog powstał 4 lipca, 2011 roku.

[009] Utrzymanie i opieka

Zanim zdecydujecie się na kupno konia czy kuca, powinniście zdać sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z koniecznością poświęcenia mu czasu oraz pieniędzy. Koszty związane z nabyciem tego zwierzęcia są niczym w porównaniu z nakładami na jego utrzymanie. Jeśli zamierzacie trzymać konia, musicie być pewni, że posiadacie odpowiednie warunki. Można również trzymać go w pensjonacie, co jest bardziej kosztowne, ale dla niektórych po prostu wygodniejsze.
WYBÓR I KUPNO KONIA
Kupując konia, warto zdawać sobie sprawę z tego, że będziecie jego posiadaczami przez wiele lat. Dlatego właśnie musicie być pewni, że jest to zwierze spełniające oczekiwania wynikające z waszych umiejętności, wiedzy, warunków, słowem, że to zwierze w pełni wam odpowiada. Nowicjusz, dla którego ma to być pierwszy własny koń, idąc go oglądać, powinien zabrać ze sobą zaprzyjaźnionego fachowca. Zauważy on bowiem te rzeczy, które laik z pewnością przeoczy. Rozsądnie jest przygotować sobie listę oczekiwań, zanim jeszcze rozpocznie się poszukiwania wymarzonego wierzchowca. Pośpiech jest niewskazany, gdyż możecie potem żałować pochopnie podjętej decyzji. Często zdarza się, że hodowca nie pytany nie mówi kupującemu wszystkiego na temat sprzedawanego konia. Dlatego bez skrupułów zadawajcie tyle pytań, ile potrzeba, aby uzyskać informacje.
TEMATY DO PRZEMYŚLEŃ PRZED ZAKUPEM
Temperament: jest jednym z najistotniejszych kryteriów. Szukajcie konia, na którym będziecie się czuli bezpiecznie i do którego będziecie mili pełne zaufanie. Powinien być cichy, spokojny i łagodny podczas bezpośredniego kontaktu.
Wiek: o wiele lepiej jest nabyć konia, który już wykonywał wszystkie rzeczy, jakie macie zamiar robić. Dobrze, by był w wieku ośmiu, dziewięciu lat lub jeszcze starszy. Da wam to więcej pewności podczas skoków czy rajdów terenie.
Płeć: nigdy nie należy brać pod uwagę kupna ogiera, bo na pewno sprawi wam poro kłopotów. Z kolei klacze mogą być pobudzone sezonowo, na wiosnę i jesienią, kiedy wchodzą na okres rozrodczy. Ma to miejsce w regularnych odstępach czasu. Na szczęcie niektóre klacze przechodzą to łagodnie, nie wykazując zmian w zachowaniu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, wałachy są bardziej stabilne emocjonalnie niż klacze. Przy kupnie przede wszystkim powinno się kierować zdrowym rozsądkiem, Wówczas, kiedy już w końcu odnajdziecie konia idealnego, obojętne wam będzie, jakiej jest płci.
Wysokość: potrzebujecie konia takiego, który rozmiarem pasuje do waszego wzrostu.
Umiejętności: jak już wspomniałam, jeśli nie macie doświadczenia w tej dziedzinie najlepszym pomysłem jest nabycie konia, który umie więcej od was, i… uczyć się od niego. Zdarzają się jednak konie zbyt wymagające dla nowicjusza czy mało doświadczonego jeźdźca, wtedy bliski kontakt z takim zwierzęciem może być nawet niebezpieczny.
Cena: zawsze warto już na wstępie ustalić, ile jesteście skłonni zapłacić. Co tydzień tysiące koni są wystawiane na sprzedaż, więc na pewno znajdzie się nie jeden wymarzony okaz, o włos powyżej ustalonego limitu. Warto wtedy zapytać sprzedającego, czy cena podlega negocjacji. Jeśli nie, to lepiej nawet nie próbować oglądać konia, którego wartość przekracza nasze ustalenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz