Informacje

Witam serdecznie wszystkie osoby, które zdecydowały się na odwiedzenie tego kompendium. Informacje zaczerpnięte z "Konie i Kuce. Kompendium" autorstwa Tamsin Pickeral.

Blog powstał 4 lipca, 2011 roku.

[011] Ważne pytania

Jeśli już wreszcie znajdziecie odpowiedniego dla siebie konia, nie podejmujcie żadnych decydujących kroków, zanim nie dowiecie się wszystkich najważniejszych rzeczy. Jest kilka pytani, na które bezwzględnie powinniście otrzymać odpowiedź. Oczywiście istnieją setki ważnych informacji, ale nie wszystkie da się od razu uzyskać. Podpowiem wam, które z nich są najistotniejsze. Sukces osiąga się, jak już wielokrotnie mówiłam, przede wszystkim kierując się zdrowym rozsądkiem i wykorzystując informacje uzyskane od sprzedawcy. Trzeba też być świadomym faktu, że nie istnieje wierzchowiec doskonały. Każdy ma jakieś wady. Musicie sami rozstrzygnąć, które z nich jesteście w stanie zaakceptować. Oto kilka ogólnych zagadnień do wnikliwego rozpatrzenia przed podjęciem ostatecznej decyzji.
·         Spróbujcie ustalić, dlaczego koń jest przeznaczony na sprzedaż.
·         Zwróćcie uwagę, czy ogłoszenia zawiera informacje o wieku, wzroście oraz płci konia. Jeśli którejś nie ma, zapytajcie o nią.
·         Dowiedzcie się, jaki koń ma temperament. Czy gryzie bądź kopie? Czy zupełnie inaczej zachowuje się w stajni i na dworze? Czy może być trzymany razem z innymi końmi? Czy ich nie tyranizuje?
·         Wybadajcie, czy ma jakieś narowy. Przykładowo - łykawość, kołysanie się, kopanie w ściany,  rwanie derek i czy nie jest agresywny w stosunku do zwierząt i ludzi. To dyskwalifikuje go zupełnie lub wymaga znacznego obniżenia ceny.
·         Sprawdźcie jak koń zachowuje się w ruchu ulicznym. Czy jest przyzwyczajony do widoku pojazdów.
·         Zapytajcie, jak zwierze zachowuje się podczas kucia, łapania czy tez zabiegów higienicznych.
·         Postarajcie się poznać jego przeszłość. Jeśli jest to koń wyczynowy, to czy brał kiedyś udział w zawodach i jakiego typu? Czy był zwycięzcą, a jeśli tak, to w jaki sposób sprzedawca może to udokumentować? Czy kiedyś skakał przez rowy i przeszkody wodne?
·         Jeśli jest to klacz, to jak zachowuje się w sezonie rozrodczym?
·         Czy koń nie jest ospały?
·         Czy brał udział w biegach myśliwskich? Czy woli chodzić jako pierwszy? Czy pozwala na otwieranie i zamykanie bram bez zsiadania?
·         Jakie wędzidło byłoby dla niego najlepsze?
·         Czy chorował i na co? Czy miał jakieś urazy i rany i czy ma widoczne blizny? Jeśli bierzecie udział w pokazach, koń z bliznami, np. na nadgarstkach, nie jest dobrym nabytkiem.
·         Czy kiedykolwiek zwierze miało kolkę? Czy był to tylko jednorazowy incydent, a może zdarzał się już kilkakrotnie?
·         W jakich warunkach przebywa? W małej, cichej i spokojnej stajni czy w dużej i hałaśliwej? Zapytajcie, czy zwykle jest sam, czy tez ma towarzystwo? Cały czas spędza na pastwisku, a może w boksie?
·         Ustalcie, jaki pokarm jada na co dzień oraz w jakiej ilości?
·         Zwróćcie uwagę na to, jak koń zachowuje się w stajni i jak wygląda, bo dzięki temu w porę możecie spostrzec, że coś jest z nim nie tak, np. ma kłopoty ze zdrowiem. Jeśli jest apatyczny, nie reaguje na wasz głos, przestępuje z nogi na nogę, to znaczy, że może być chory. Niepokojące jest również występowanie potu u zwierzęcia, które stoi w boksie, a nie wróciło właśnie z wyczerpującego treningu lub zbyt forsownego spaceru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz