Jest to skomplikowany proces i wymaga wysokich kwalifikacji. Trzeba znać nie tylko odżywcze potrzeby zwierzęcia, ale wiedzieć, jakie są wartości pokarmowe składników paszy. U konia mogą wystąpić poważne konsekwencje przekarmienia, jak i niedokarmienia. Z tego względu istotne jest, aby otrzymywał zbilansowaną dietę, zawierającą jeszcze odpowiednią ilość witamin i minerałów. Niedoświadczony właściciel powinien szukać rady, kiedy chce podjąć decyzję, czym żywić konia i ile paszy mu dawać. Przyjmuje się orientalnie, że średnia masa pokarmowa powinna wynosić około 2,5% masy zwierzęcia.
WYLICZANIE RACJI POKARMOWEJ
Najdokładniejszą metodą ustalenia wagi zwierzęcia jest oczywiście zważenie go. Nie zawsze bywa to jednak proste., ponieważ nie każdy ma dostęp do wagi platformowej (istnieją też specjalne taśmy miernicze). Gdy już uda wam się ustalić, ile koń waży wykonajcie proste obliczenie. Trzeba podzielić wagę zwierzęcia przez 100, a następnie pomnożyć przez 2,5. Wynik określa właśnie ilość pokarmu, którą koń powinien codziennie otrzymywać. Na początek na wszelki wypadek lepiej jest dawać nieco mniej pożywienia i obserwować konia. Na ustalona wagowo dawkę pokarmu składa się pasza treściwa i objętościowa. Zatem następnym krokiem jest ustalenie ich wzajemnych odpowiednich proporcji. Istnieje zasada, że koń, który pracuje, powinien być żywiony w 100% paszą objętościową, to znaczy sianem, trawą itd. Wykonujący lekką pracę musi otrzymywać 75% paszy objętościowej oraz 25% paszy treściwej. Dla niezbyt ciężko pracującego stosunek obu pasz powinien wynosić odpowiednio 60% - 40%, a dal ciężko pracującego 50% - 50%. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie racji na koniach różnej wielkości. Szybko się przekonacie, że choć na początku żywienie wydaje się kłopotliwe, przy odrobinie wprawy staje się proste.
ZASADY ŻYWIENIA I POJENIA
· Najlepsze jest żywienie częste, małymi porcjami, gdyż przypomina naturalny sposób pobierania pokarmu i umożliwia utrzymanie żołądka w stanie pół wypełnionym.
· Koniecznie trzeba dostosować żywienie do wykonywanej przez zwierze pracy, jego wieku, rozmiaru i budowy, pory roku, sposobu utrzymania: stajennego bądź pastwiskowego, temperamentu, a nawet do umiejętności jeźdźca.
· Zawsze należy podawać paszę dobrej jakości. Bowiem zła może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym oddechowych, ponadto może mieć niską zawartość odżywczą, co powoduje niedobory i zwiększa koszty utrzymania.
· Należy dopilnować, żeby karmienie odbywało się w regularnych ostępach czasy w ciągu dnia. Koń szybko się przyzwyczaja i oczekuje posiłku o określonej godzinie. Nieprzestrzeganie zasady terminowego podawania paszy może być przyczyną wystąpienia u niego narowów.
· Nie karmi się konia bezpośrednio przed jazdą (ćwiczeniami), ponieważ wypełniony żołądek usytuowany za przeponą, utrudnia rozprężanie się płuc. Odstęp pomiędzy ćwiczeniami a posiłkiem nie powinien być krótszy niż godzina.
· Z tego samego powodu nie należy pozwolić zwierzęciu na picie dużych ilości wody przed wykonywaniem ciężkiej pracy. Dobrze jest nie poić konia godzinę przed wysiłkiem.
· Koń powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Jeśli jest to możliwe, należy dostarczać Ją bezpośrednio przed karmieniem. Pojenie natychmiast po posiłku może spowodować wypłukanie nieprzerobionej należycie karmy z żołądka i stać się przyczyną złego trawienia, a nawet niebezpiecznej kolki.
· Użycie dużej paszy objętościowej podczas żywienia wspomaga proces trawienny.
· Codzienne dostarczanie soczystej karmy poprawia trawienie i zapewnia podaż witamin i minerałów.
· Zawsze należy używać czystych naczyń i pojemników do żywienia i pojenia.
· Nie wolno robić gwałtownych zmian w diecie, prowadzi to bowiem to zaburzenia równowagi bakteryjnej w jelicie grubym i w konsekwencji do złego trawienia oraz kolek.
· Po wyczerpujących ćwiczeniach pozwolić zwierzęciu na wypicie tylko 2 - 3 litrów za jednym razem z co najmniej 20 minutową przerwą przed kolejnym pojeniem. To zabezpieczy je przed szokiem termicznym.
· Nigdy nie należy podawać więcej niż 2 - 3 kg paszy treściwej podczas jednego posiłku. Może to stanowić przyczynę złego trawienia lub kolki.
· Zawsze trzeba ważyć karmę przed podaniem, wtedy wiemy, ile koń zjada.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz